Huneyn’e Hareket (5 Şevval Hicrî 8)

193

Hevazinlilerin, Müslümanlara saldırmak için hazırlık yapmaya başladıkları haberi Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem) ulaşınca doğruluğunu tetkik etmek için Hz. Abdullah İbn-i Ebî Hadred’i göndermişti. Vazifesini yerine getirip de geri dönen Hz. Abdullah, gelen haberlerin doğru olduğunu bildirmişti. Göz göre göre üzerlerine bir ordu geliyordu ve Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), ashâbına dönerek savaş için hazırlanmalarını emredecekti:

– Yarın bizim karargâhımız, müşriklerin bir zamanlar aleyhimize karar aldıkları Benî Kinâne yurdunun olduğu yerdir, buyurdu. Fetihle rahat bir nefes aldıklarını düşünen ashâb için yeni ve zorunlu bir savaş kapısı daha aralanıyordu; ancak daha onlar Mekke’ye saldırmadan önce onlara karşılık verilmeli ve bu savaş mutlaka Mekke dışında gerçekleşmeliydi!

Takvimler, Şevvâl ayının beşini gösteriyordu; bir cumartesi günüydü. Derken Benî Kinâne yurdunun olduğu yerde on dört bin kişilik bir ordu hazırlanmış, Allah Resûlü’nden gelecek emri bekliyordu ve Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) da bu emri verdi; artık ordu Hevâzin istikametinde ilerliyordu! Bu yolculukta maiyyet olarak Efendimiz’in yanında, Ümmü Seleme ve Meymûne Validelerimiz de bulunuyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.