Çokluğa Güvenme ve Efendimiz’in (sas) Duruşu (6 Şevval 8 Hicrî)

197

Ufukta beliren Hevâzin tehlikesini bertaraf etmek isteyen Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), dün 12 bin kişilik fetih ordusuyla Mekke’den Huneyn’e doğru hareket etmişti. 2 bin Mekkelinin de katılımıyla askerlerin sayısı 14 bine çıkmıştı. Ordu hareket halindeyken askerlere bakan bir kişi, sayının çokluğundan etkilenerek “Artık bundan sonra sayımızın azlığından dolayı yenilmeyeceğiz!” demişti.

Şahsın askerlerin çokluğuna bakarak sarf ettiği bu söz, Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem) çok ağır gelmiş ve çok üzülmüştü.

Sayı, o gün itibarıyla cephede önemli olsa da her şey değildi. Nitekim o güne kadar Bedir, Hendek, Müreysi ve Hayber gibi mücadelelerde Müslümanlar, kendilerinden kat kat kalabalık ordularla karşılaşmış ve hepsinden galip ayrılmışlardı. Zafere giden yol, her şeyden önce sağlam bir iman, sabır, kesintisiz aksiyon, doğru strateji ve birbiriyle kenetlenmeden geçiyordu. Zira Allah’ın cephede Müslümanlara yardımı, bunlara bağlıydı.

İlgili diğer yazılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Kabul Et Daha fazla